Łatwe oszczędzanie

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj 5 praktycznych porad i odmień oblicze swojego budżetu

Planowanie budżetu w kilku prostych krokach
Aleksandra Reszotnik - 21 grudnia 2022
Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj 5 praktycznych porad i odmień oblicze swojego budżetu

Photo by micheile dot com on Unsplash

Oszczędność to swego rodzaju sztuka, którą warto opanować - szczególnie w obliczu większej inflacji. Dziś podzielimy się z Wami kilkoma metodami gospodarowania finansami, które z łatwością wprowadzimy w naszą codzienną rutynę. Dowiedz się, jak oszczędzać pieniądze i uniknąć dziury w Twoim budżecie!

Spis treści

Czy Polacy odkładają pieniądze?

Jeśli nie wiesz, jak zacząć oszczędzać pieniądze, może pocieszy Cię myśl, że to dość powszechny problem. Z danych Banku Millennium wynika, że ponad 25% Polaków nie jest w stanie utrzymać żadnych oszczędności. Główną przyczyną, zgłoszoną przez 56% ankietowanych, jest niewystarczająca wielkość zarobków. 

 

W obecnym okresie szczególnie wzmożonej inflacji Polacy zwracają uwagę na coraz większą ilość pieniędzy wydawanych na podstawowe potrzeby - przykładowo, mieszkanie, żywność, transport, czy inne wydatki. Co więcej, wielu ekonomistów uważa, że inflacja jeszcze nie osiągnęła szczytu. 

 

Konsumenci martwią się o dalsze wyzwania gospodarcze. Znaczną częścią przygotowania domowych finansów na postępującą recesję jest gromadzenie oszczędności.

 

Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. Począwszy od dużych kroków, takich jak refinansowanie kredytu hipotecznego, po małe posunięcia, takie jak używanie kuponów rabatowych czy przekazywanie części przychodu na konto oszczędnościowe - dzięki działaniom tego typu można oczekiwać, że oszczędzanie pieniędzy zacznie dość szybko przynosić owoce!

1. Od czego zacząć oszczędzanie? Nawyki związane z wydawaniem pieniędzy

Odkładanie pieniędzy należy rozpocząć od ustalenia, jak wydawać ich mniej. Niektóre wyciągi bankowe zawierają skategoryzowane raporty obejmujące wszystkie wydatki. Dzięki nim można zorientować się, gdzie trafiają pieniądze i zidentyfikować możliwości redukcji kosztów. 

 

Jeżeli zaś żyjesz w małżeństwie lub związku partnerskim, nie wahaj się włączyć do tego zadania swojego partnera. Wspólnie możecie bowiem znacząco wpłynąć na dalsze kształtowanie się domowego budżetu i wprowadzać własne sugestie. 

2. Ustal cele oszczędnościowe

Po zaplanowaniu miesięcznych wydatków przychodzi pora na ustalenie określonych celów oszczędzania. Nadanie Twoim działaniom kierunku sprawdza się w wielu kategoriach życia. Nie inaczej ma się sprawa z Twoimi finansami. Wyznaczony cel oszczędzania może obejmować zarówno perspektywę długo-, jak i krótkoterminową. 

 

Konkretne cele oszczędzania warto podzielić na kilka kategorii i nadać im odpowiedni priorytet. Dzięki temu możesz ustalić z góry określoną kwotę pieniędzy, którą możesz cyklicznie odkładać na swoim koncie.  Ustalenie celów oszczędzania pieniędzy niejednokrotnie pozwoliło na zwiększenie motywacji do zachowania ciągłości tego procesu. Co więcej, masz pełną kontrolę nad wielkością odkładanych kwot, co pozwala na dokładne zaplanowanie całościowego planu oszczędnościowego.

planowanie budżetu i oszczędności

Photo by Mediamodifier on Unsplash

3. Wykorzystaj swój smartfon i kontroluj budżet domowy

W przypadku regularnego odkładania pieniędzy kluczem jest sprawowanie kontroli nad wydatkami. Posiadanie starannie zaplanowanego budżetu pomoże Ci mądrze dysponować zasobami finansowymi i generować oszczędności. To pierwszy krok do wglądu w to, jak dysponujemy pieniędzmi na koniec miesiąca.

 

Aplikacje do budżetowania i oszczędzania pieniędzy mogą pomóc zautomatyzować generowanie oszczędności, wyświetlać alerty dotyczące nadmiernych wydatków i inwestować niektóre z Twoich funduszy.

 

Konfigurowanie aplikacji do budżetowania pozwoli Ci posegregować bieżące wydatki - takie jak kredyt hipoteczny lub czynsz, transport, artykuły spożywcze i rozrywka. Po skonfigurowaniu aplikacji, regularne przeglądanie może pomóc w zidentyfikowaniu obszarów, w których można zaoszczędzić pieniądze.

Wykorzystaj kody promocyjne i rabaty online

W dobie wzrostu popularności rynku e-commerce, kupony promocyjne i rabaty przeżywają swój renesans. Poświęć kilka minut na naszym portalu i znajdź odpowiednią ofertę, która pozwoli Ci na zachowanie dodatkowych pieniędzy. W ten sposób masz lepszą kontrolę nad wydatkami - zarówno codziennymi, jak i tymi bardziej obciążającymi budżet!

Wyłącz powiadomienia, które mają skłonić Cię do wydania pieniędzy

Twój smartfon może być potężnym narzędziem pomagającym Ci zaplanować oszczędzanie pieniędzy. Może on jednak być również źródłem pokusy prowadzącym do ich wydawania. Promocyjne e-maile i powiadomienia z aplikacji - w tym te zapowiadające wielkie, cenowe okazje - mogą przekonać Cię do zakupu produktu, który w przeciwnym razie mógłbyś pominąć. Rozważ wypisanie się z tych list i wyłączenie powiadomień.

4. Poznaj popularne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Rozsądne oszczędzanie pieniędzy wcale nie musi się wiązać z ogromnymi wyrzeczeniami! Warunkiem jest zapoznanie się ze sposobami, które pozwalają na ułatwienie procesu oszczędzania. Dobra organizacja sprawi, że będziesz mieć kontrolę nad tym, jak wydajesz pieniądze bez poczucia dyskomfortu.

 

Jaką metodę oszczędzania pieniędzy wybrać? Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić: 

  • Metoda 50/30/20,
  • Metoda 70/20/10
  • Metoda zerowego budżetu,
  • Metoda kopertowa,
  • Metoda "najpierw płać sobie".

 

Każdy z tych sposobów omówimy w przyszłych wpisach, mają one bowiem nieco inną charakterystykę i można je wykorzystywać w różnych sytuacjach. Niemniej, w procesie odkładania pieniędzy najważniejsza jest konsekwencja. Dobrze dobierając metodę oszczędzania, możesz w dłuższej perspektywie oczekiwać dużej kwoty pieniędzy na Twoim koncie!

5. Chcesz zacząć oszczędzać pieniądze? Spłać długi!

Rozpoczynając czynności związane z oszczędzaniem, warto założyć wpłacanie nawet niewielkich kwot pieniędzy. Dla wielu przeszkodę jednak stanowi zadłużenie. Nieuregulowane zobowiązania potrafią poważnie obciążyć budżet domowy, co przekłada się na stopę życia. 

 

Niestety, problem ten jest w naszym kraju dość powszechny. Z danych Rejestru Dłużników BIG Info Monitor wynika, że kwota 10 tys. złotych stanowi stopę zadłużenia niemożliwą do spłacenia przez 36% kobiet i 24% mężczyzn. Jak Polacy odkładają pieniądze w takich warunkach ekonomicznych?

 

Rozwiązaniem jest dysponowaniem zasobem pieniędzy wydawanych na spłatę długu i oszczędności w taki sposób, by jak najprędzej pozbyć się ciążących na Tobie zobowiązań. Podejściem, które najprędzej odniesie pożądane rezultaty, jest przeznaczenie większości nadwyżki z przychodu na koszta związane z kredytem. 

 

Pozostałą kwotę możemy z kolei przeznaczyć na stworzenie poduszki finansowej. W ten sposób gwarantujemy sobie dostęp do środków finansowych, po które swobodnie możemy sięgnąć w razie nagłej potrzeby.

Jak zaoszczędzić pieniądze i nie czuć ścisku?

Wiele codziennych czynności może okazać się znacznie mniej kosztowne. Wymaga to od nas starannej organizacji - tak, by mieć pewność, że w naszym budżecie zawsze jest miejsce na odłożone pieniądze. Dlatego też postaw na nasze porady i skorzystaj z kodów promocyjnych na naszym portalu - tak, by nauczyć się skutecznego oszczędzania krok po kroku!

Megarabaty